Uncategorised

Europejska Konferencja Ekoturystyki

Polska reprezentacja na Europejskiej Konferencji Ekoturystyki w Gruzji

EuroEco2018 logo10-14 września 2018 r. w Tbilisi, stolicy Gruzji, odbędzie się V Europejska Konferencja Ekoturystyki, organizowana przez Gruzińskie Stowarzyszenie Ekoturystyki, Narodową Administrację Turystyki przy Ministerstwie Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji oraz Uniwersytet Heliae Universitas Publica. Konferencja zgromadzi blisko 300 uczestników z całej Europy a także innych zakątków świata reprezentujących branżę turystyczną, administracje terenów chronionych, samorządy lokalne, środowiska naukowe i pozarządowe.
- Celem wydarzenia EuroEco 2018 jest wymiana innowacyjnych pomysłów rozwiązań i pomysłów jak dostosować rozwój turystyki do globalnych celów zrównoważonego rozwoju – mówi Natalia Bakhtadze-Engländer, organizatorka konferencji z Gruzińskiego Stowarzyszenia Ekoturystyki. - Wezmą w niej udział charyzmatyczni liderzy ekoturystyki z różnych stron świata, którzy zainspirują i pokażą, że turystyka zrównoważona może przyczyniać się do zwalczania ubóstwa, ochrony środowiska i klimatu. Wśród ważnych tematów pojawiają się przede wszystkim – edukacja i interpretacja dziedzictwa, nowoczesne narzędzia promocji oraz udostępniania miejsc i atrakcji, angażowanie lokalnych społeczności, budowanie marki i certyfikacja oraz rozwój turystyki na terenach prawnie chronionych – dodaje Natalia.
EuroEco2018 SpeakersPolskę reprezentowała będzie Dominika Zaręba, autorka pierwszej w Polsce książki o Ekoturystyce (PWN, Warszawa), propagatorka ekopodróżowania, autorka książek i przewodników, współzałożycielka Wydawnictwa Bezdroża, współpracująca w organizacjami pozarządowymi na świecie, w tym z Funduszem Partnerstwa i Environmental Partnership Association. Polska delegatka zaprezentuje aspekty i doświadczenia ekoturystyki związane ze wspieraniem lokalnych społeczności.
- Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody, pięknem krajobrazu i unikalną kulturą. - mówi Dominika Zaręba. - Organizowana jest na terenach cennych przyrodniczo i kulturowo, uczestniczą w niej osoby o dużej świadomości ekologicznej i "żądzy" poznawczej, a wpływy z niej wspierają bezpośrednio miejscową społeczność i zasilają lokalną gospodarkę. - dodaje. Polska ma ogromny potencjał do indexrozwoju ekoturystyki. Ekoturystyka realizowana w synergii z innymi formami przedsiębiorczości na terenach wiejskich może stać się swoistą markę naszego kraju w Europie i na świecie. - dodaje.
Udział polskiej reprezentacji w konferencji jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Programu RITA – Przemiany w Regionie (Fundacja Edukacja dla Demokracji i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności) oraz wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji. #EuroEco2018.Więcej informacji:
www.ecotourism.ge/conference2018/
www.ekopodrozowanie.pl
www.facebook.com/ekopodrozowanie/
www.georgia.travel

Konkurs na Drzewo Roku

Plakat Drzewo Roku 2018Kochasz drzewa? Weź udział w konkursie!

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Zwraca uwagę na drzewa i ich historie jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. To także doskonała okazja do promocji swojej miejscowości oraz integracji lokalnej społeczności. Na zgłoszenia drzew do konkursu Drzewo Roku 2018 czekamy do końca listopada.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Jeśli w Twojej okolicy rośnie takie wyjątkowe drzewo – ten konkurs jest dla Ciebie! Wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym i wraz ze zdjęciem przesłać go na adres e-mailowy: swietodrzewa[at]klubgaja.pl

Czytaj więcej: Konkurs na Drzewo Roku

STOP zagładzie drzew

drzewo dlubniaEuropejskie organizacje: Environmental Partnership Association (EPA), European Landowners Organization (ELO) oraz the European Tree of the Year (ETY) wzywają do zrównoważonego zarządzania drzewami i krzewami w Polsce w związku ze zmianami w polskim prawie ochrony środowiska, w szczególności dotyczących drzew, tzw. "lex Szyszko"

Bajka Kamishibai „Opowieści z Zielonego Parku”

bajka okladka Fundusz Partnerstwa ma zaszczyt zaprezentować swoją nową publikację edukacji ekologicznej! Bajka Kamishibai „Opowieści z Zielonego Parku"!!!!!!!!!!!

Bajka „ Opowieści z zielonego parku" została wydana przez Fundację Fundusz Partnerstwa w ramach projektu „Bądźmy Eko!" finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W ramach projektu pragnęliśmy stworzyć innowacyjne, ciekawe i nowatorskie narzędzie edukacji ekologicznej dla dzieci. W związku z tym powstał pomysł, by wydać bajkę w formie teatrzyku Kamishibai, a nie zwykłego opowiadania. Teatr Kamishibai to teatr ilustracji. Technika ta wywodzi się z Japonii i wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynię. Kartonowe plansze opowiadają historię, każda ilustracja odpowiada kolejnemu fragmentowi opowiadania. Na przedniej stronie karty odwróconej w stronę publiczności widnieje ilustracja, tył karty zawiera tekst, który czyta opowiadający. Taka forma bajki jest świetnym punktem wyjścia do prowadzenia różnorodnych warsztatów z dziećmi.

W bajce „Opowieści z zielonego parku" zostały zawarte w sposób przystępny dla dzieci informacje o rodzajach zanieczyszczeń powietrza, o tym w jaki sposób one powstają i wpływają na życie i zdrowie nasze i innych żyjących istot. Jakie znaczenie mają rośliny, a w szczególności drzewa dla powietrza. W jaki sposób powinniśmy dbać o środowisko i ochraniać powietrze.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bajką!