Zapraszamy na nową stronę Funduszu Partnerstwa
To jest archiwalna strona Funduszu Partnerstwa.Zapraszamy serdecznie na nową stronę: https://www.funduszpartnerstwa.pl
This is archival web page of the Partnership Fund.
We invite you to visit our new web page: https://www.funduszpartnerstwa.pl
Gaja w Nowej Hucie
„Gaja"– niezwykła bajka o niezwykłej dziewczynie,
która dostrzega niezwykłość drzew.
Drzewa rosną w Parku Emerytów, na skwerkach i wzdłuż Alei Róż. Czy ktokolwiek z nas pamięta, że nie tak dawno temu cały ten obszar porastała najprawdziwsza dzika puszcza? Że szumiały tu potężne dęby, strzeliste sosny, że w gęstych krzakach mieszkały dzikie zwierzęta: ogromne żubry, dostojne jelenie, niedźwiedzie? A co z małymi zwierzątkami? Co z owadami, dzikimi pszczołami, nocnymi motylami, pajęczakami? Jaką rolę dzisiaj odgrywają drzewa w miejskiej dżungli? Czy ich obecność jest nam do czegokolwiek potrzebna?
Do jednej z nowohuckich szkół przychodzi tajemnicza dziewczyna, Gaja. Początkowo nikt nie wie, kim jest. Koleżanki i koledzy traktują ją nieufnie, choć imponuje im, że nowa jest znacznie bardziej od nich samodzielna, ma większą swobodę i wolno jej prawie wszystko. I chociaż nie ma smartfona, a jej rodzice najwyraźniej nie kupują jej drogich prezentów, to Gaja szybko zdobywa sobie pozycje w grupie pewnością siebie oraz ogromną wiedzą przyrodniczą, którą czerpie nie z Internetu, tylko z doświadczenia.
Europejska Konferencja Ekoturystyki
Polska reprezentacja na Europejskiej Konferencji Ekoturystyki w Gruzji10-14 września 2018 r. w Tbilisi, stolicy Gruzji, odbędzie się V Europejska Konferencja Ekoturystyki, organizowana przez Gruzińskie Stowarzyszenie Ekoturystyki, Narodową Administrację Turystyki przy Ministerstwie Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji oraz Uniwersytet Heliae Universitas Publica. Konferencja zgromadzi blisko 300 uczestników z całej Europy a także innych zakątków świata reprezentujących branżę turystyczną, administracje terenów chronionych, samorządy lokalne, środowiska naukowe i pozarządowe.
- Celem wydarzenia EuroEco 2018 jest wymiana innowacyjnych pomysłów rozwiązań i pomysłów jak dostosować rozwój turystyki do globalnych celów zrównoważonego rozwoju – mówi Natalia Bakhtadze-Engländer, organizatorka konferencji z Gruzińskiego Stowarzyszenia Ekoturystyki. - Wezmą w niej udział charyzmatyczni liderzy ekoturystyki z różnych stron świata, którzy zainspirują i pokażą, że turystyka zrównoważona może przyczyniać się do zwalczania ubóstwa, ochrony środowiska i klimatu. Wśród ważnych tematów pojawiają się przede wszystkim – edukacja i interpretacja dziedzictwa, nowoczesne narzędzia promocji oraz udostępniania miejsc i atrakcji, angażowanie lokalnych społeczności, budowanie marki i certyfikacja oraz rozwój turystyki na terenach prawnie chronionych – dodaje Natalia.
Polskę reprezentowała będzie Dominika Zaręba, autorka pierwszej w Polsce książki o Ekoturystyce (PWN, Warszawa), propagatorka ekopodróżowania, autorka książek i przewodników, współzałożycielka Wydawnictwa Bezdroża, współpracująca w organizacjami pozarządowymi na świecie, w tym z Funduszem Partnerstwa i Environmental Partnership Association. Polska delegatka zaprezentuje aspekty i doświadczenia ekoturystyki związane ze wspieraniem lokalnych społeczności.
- Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody, pięknem krajobrazu i unikalną kulturą. - mówi Dominika Zaręba. - Organizowana jest na terenach cennych przyrodniczo i kulturowo, uczestniczą w niej osoby o dużej świadomości ekologicznej i "żądzy" poznawczej, a wpływy z niej wspierają bezpośrednio miejscową społeczność i zasilają lokalną gospodarkę. - dodaje. Polska ma ogromny potencjał do rozwoju ekoturystyki. Ekoturystyka realizowana w synergii z innymi formami przedsiębiorczości na terenach wiejskich może stać się swoistą markę naszego kraju w Europie i na świecie. - dodaje.
Udział polskiej reprezentacji w konferencji jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Programu RITA – Przemiany w Regionie (Fundacja Edukacja dla Demokracji i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności) oraz wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Gruzji. #EuroEco2018.
Więcej informacji:
www.ecotourism.ge/conference2018/
www.ekopodrozowanie.pl
www.facebook.com/ekopodrozowanie/
www.georgia.travel
Drzewo Nowej Huty 2018 - konkurs
UWAGA Konkurs
Czekamy na zgłoszenia (zdjęcie plus opis) do 21.09.2018 roku.
Szukamy drzewa wyjątkowego, drzewa które opowiada jakąś wspaniałą historię, drzewa które pobudza wyobraźnię i łączy ludzi.
Najlepsze według jury zgłoszone drzewo zostanie ogłoszone Drzewem Nowej Huty 2018 i opatrzone tabliczką. Na autora wygranego zgłoszenia czeka nagroda. Z nadesłanych prac zostanie zorganizowana wystawa. Więcej informacji znajduje się w regulaminie konkursu, który jest do pobrania poniżej.
Konkurs jest częścią projektu pn. „Zielone Inspiracje" finansowanego ze środków Wojewódzkiego
Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Konkurs plastyczny dla przedszkolaków
UWAGA! KONKURS!Konkurs plastyczny pt. „Drzewo mój przyjaciel" ma charakter indywidualny i jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym biorących udział w projekcie „Zielone Inspiracje". Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi dzieci na znaczenie zieleni, przyrody, a zwłaszcza drzew. Dla dzieci twórczość plastyczna jest wyjątkowo istotna i w sposób bezpośredni wpływa na rozwój dziecka. Dzieci przez twórczość plastyczną wyrażają siebie. Przez sztukę pokazują nam jak widza rzeczywistość. Pragniemy jeszcze bardziej pobudzić kreatywność dzieci i mimo młodego wieku zmobilizować do przemyśleń związanych z przyroda i jej ochroną.
Na dzieci czekają atrakcyjne nagrody.
A my czekamy na prace konkursowe do 15 czerwca 2018!
Więcej informacji w załączonym poniżej regulaminie!