Razem Blisko Eko

Publikacja „Razem Blisko Eko”

okładka publikacjiZapraszamy do zapoznania się z wydaną w ramach projektu „Razem Blisko Eko" publikacją, zawierającą m.in. podstawowe informacje o zanieczyszczeniach powietrza i rady jak chronić powietrze, podsumowanie przeprowadzonych w ramach projektu warsztatów, konkursów i happeningów dla dzieci, młodzieży i mieszkańców Nowej Huty. Znaleźć w niej można także krótszą wersję Eko-bajki „Głęboki oddech" (pełną można pobrać tutaj) oraz propozycję spaceru edukacyjnego – quest „Zielona Nowa Huta".
Broszura trafi do przedszkoli, szkół, domów kultury oraz innych instytucji, jej wersję elektroniczna można pobrać poniżej.
Publikacja została wydana w ramach projektu „Razem Blisko Eko" realizowanego przez Fundusz Partnerstwa wspólnie z ARTzoną Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.



"Głęboki oddech" - Ekobajka

ekobajka gleboki oddech ilustracjaW ramach realizowanego przez Fundusz Partnerstwa projektu „Razem Blisko Eko" krakowscy gimnazjaliści opracowali bajkę ekologiczną dla dzieci.
Zainteresowanie warsztatami przerosło nasze oczekiwania, do projektu zgłosiło się 17 gimnazjalistów z Gimnazjum nr 42 im. Gen. Wł. Andersa, Gimnazjum nr 46, Gimnazjum nr 39 oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Odbyły się cztery spotkania, podczas których młodzież miała okazję zapoznać się z technikami pisania tekstów literackich, a następnie przetestować świeżo zdobytą wiedzę.
W rezultacie powstała futurystyczna opowieść, w której najważniejszym zadaniem bohaterów jest ocalenie Ostatniej Zielonej Planety – Migocji. Styl życia i szacunek do przyrody, a także sposoby zachowania czystości powietrza Migów – mieszkańców Migocji – mogłyby być wzorem do naśladowania dla Ziemian, którzy nie mają już miejsca na składowanie zanieczyszczeń na swojej planecie i zaczynają zatruwać szkodliwymi gazami cały wszechświat.
PDF z bajką dostępny do pobrania poniżej.
Ekobajka „Głęboki oddech" powstała w ramach projektu „Razem Blisko Eko", realizowanego przez Fundusz Partnerstwa wspólnie z ARTzoną Ośrodka Kultury im Norwida i dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Krakowie.