Zielone Inspiracje

Gaja w Nowej Hucie

okladka gaja w nh„Gaja"
– niezwykła bajka o niezwykłej dziewczynie,
która dostrzega niezwykłość drzew.

Drzewa rosną w Parku Emerytów, na skwerkach i wzdłuż Alei Róż. Czy ktokolwiek z nas pamięta, że nie tak dawno temu cały ten obszar porastała najprawdziwsza dzika puszcza? Że szumiały tu potężne dęby, strzeliste sosny, że w gęstych krzakach mieszkały dzikie zwierzęta: ogromne żubry, dostojne jelenie, niedźwiedzie? A co z małymi zwierzątkami? Co z owadami, dzikimi pszczołami, nocnymi motylami, pajęczakami? Jaką rolę dzisiaj odgrywają drzewa w miejskiej dżungli? Czy ich obecność jest nam do czegokolwiek potrzebna?
Do jednej z nowohuckich szkół przychodzi tajemnicza dziewczyna, Gaja. Początkowo nikt nie wie, kim jest. Koleżanki i koledzy traktują ją nieufnie, choć imponuje im, że nowa jest znacznie bardziej od nich samodzielna, ma większą swobodę i wolno jej prawie wszystko. I chociaż nie ma smartfona, a jej rodzice najwyraźniej nie kupują jej drogich prezentów, to Gaja szybko zdobywa sobie pozycje w grupie pewnością siebie oraz ogromną wiedzą przyrodniczą, którą czerpie nie z Internetu, tylko z doświadczenia.

Czytaj więcej: Gaja w Nowej Hucie

Drzewo Nowej Huty 2018 - konkurs

UWAGA Konkurs

plakat drzewoFundacja Fundusz Partnerstwa wraz z partnerami ma przyjemność ogłosić drugą edycję konkursu na Drzewo Nowej Huty. Po raz kolejny chcemy zainteresować Państwa tematem drzew, ponieważ to one dają nam tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi.
Czekamy na zgłoszenia (zdjęcie plus opis) do 21.09.2018 roku.

Szukamy drzewa wyjątkowego, drzewa które opowiada jakąś wspaniałą historię, drzewa które pobudza wyobraźnię i łączy ludzi.

Najlepsze według jury zgłoszone drzewo zostanie ogłoszone Drzewem Nowej Huty 2018 i opatrzone tabliczką. Na autora wygranego zgłoszenia czeka nagroda. Z nadesłanych prac zostanie zorganizowana wystawa. Więcej informacji znajduje się w regulaminie konkursu, który jest do pobrania poniżej.

Konkurs jest częścią projektu pn. „Zielone Inspiracje" finansowanego ze środków Wojewódzkiego
Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Krakowie.Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

KONKURSUWAGA! KONKURS!
Konkurs plastyczny pt. „Drzewo mój przyjaciel" ma charakter indywidualny i jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym biorących udział w projekcie „Zielone Inspiracje". Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi dzieci na znaczenie zieleni, przyrody, a zwłaszcza drzew. Dla dzieci twórczość plastyczna jest wyjątkowo istotna i w sposób bezpośredni wpływa na rozwój dziecka. Dzieci przez twórczość plastyczną wyrażają siebie. Przez sztukę pokazują nam jak widza rzeczywistość. Pragniemy jeszcze bardziej pobudzić kreatywność dzieci i mimo młodego wieku zmobilizować do przemyśleń związanych z przyroda i jej ochroną.
Na dzieci czekają atrakcyjne nagrody.
A my czekamy na prace konkursowe do 15 czerwca 2018!

Więcej informacji w załączonym poniżej regulaminie!


Filmowe inspiracje

Cześć i czołem!
Czy pamiętacie jeszcze nasz happening „Biegiem po czyste powietrze" ?
Poprzez nasze działania pragniemy rozwijać u dzieci samodzielne, odpowiedzialne myślenie. Dlatego włączamy dzieci w akcje, które rozwijają w nich poczucie sprawstwa i przygotowują do współodpowiedzialności. Dając dzieciom głos i pole do działania, inwestujemy w przyszłych aktywnych obywateli, zainteresowanych sprawami swojego otoczenia. Dlatego wspólnie z dziećmi organizujemy również happeningi ekologiczne.
Podczas projektu „Zielone Inspiracje" finansowanego ze środków WFOŚiGW w Krakowie również zorganizujemy happening. Tym razem wspólnie z dziećmi będziemy sadzić drzewa! Zarówno z happeningu, jak i całego projektu powstaje film! A jego przedsmak prezentujemy poniżej!

Pobierz film

Zielone warsztaty dla przedszkoli

warsztaty przedszkole 02Za nami cykl warsztatów w przedszkolach!
Dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie udało się nam przeprowadzić warsztaty aż w 5 przedszkolach  Zagościliśmy w Samorządowych Przedszkolach 92, 97, 107, 108, 151. Zastanawialiśmy się czym jest wspólne dobro i czy powietrze, drzewa, rośliny, zwierzęta, owady nim są. Rozmawialiśmy o bioróżnorodności i o znaczeniu każdego drzewa i każdej najmniejszego istnienia dla dobra całej naszej planety. Bawiliśmy się w przyrodników - odkrywców i sprawdzaliśmy czy faktycznie jedno drzewo może zamieszkiwać aż 800 różnych gatunków owadów! A na koniec uczyliśmy się jak ważna jest współpraca dla ochrony przyrody i wspólnie sadziliśmy rośliny!

Zobaczcie sami. Zielone warsztaty dla przedszkoli