Zielona Inicjatywa 2017

Drzewo Nowej Huty w Zielonej Inicjatywie

drzewo 150Fundacja Fundusz Partnerstwa wraz z Towarzystwem Ratowania Kultury w Nowej Hucie ma przyjemność ogłosić konkurs na Drzewo Nowej Huty 2017. Dlaczego właśnie drzewo jest przedmiotem naszego zainteresowania? Ponieważ drzewa dają nam tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi.
Czekamy na zgłoszenia (zdjęcie plus opis) do 30.10.2017 roku.

Szukamy drzewa wyjątkowego, drzewa, które opowiada jakąś wspaniałą historię, drzewa, które pobudza wyobraźnię i łączy ludzi.

Najlepsze według jury zgłoszone drzewo zostanie ogłoszone Drzewem Nowej Huty 2017 i opatrzone tabliczką. Na autora wygranego zgłoszenia czeka nagroda. Z nadesłanych prac zostanie zorganizowana wystawa. Więcej informacji znajduje się w regulaminie konkursu, który jest do pobrania poniżej.

Konkurs jest częścią projektu pn. „Zielona Inicjatywa" finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2017.

Serdecznie zapraszamy do udziału!
FIO wspiera ogrody społeczne.

Już od czerwca br. w trzech ogrodach na terenie Nowej Huty prowadzone są warsztaty ogrodnicze. Jest to działanie, które zostało zaplanowane przez Towarzystwo Ratowania Kultury w ramach realizowanego wraz z Funduszem Partnerstwa projektu pt. Zielona Inicjatywa.
Celem postawionego sobie zadania jest merytoryczne i praktyczne wzmocnienie wytypowanej społeczności lokalnej Nowej Huty do ciągłego budowania ogrodu społecznego.

Wszystko zaczęło się od zakupów drobnego sprzętu ogrodniczego, tak potrzebnego do pielęgnacji ogrodów. Dość szybko sprzęt został wykorzystany do zrobienia pozimowych porządków. I to działanie rozpoczęło warsztaty we wszystkich ogrodach. Później prace w ogrodach toczyły się bardzo indywidualnie.

Ogród os. Sportowe 5


Podczas spotkań opiekunowie ogrodu wybrali rośliny, które chcieliby mieć w ogrodzie. Najważniejsze było, aby podczas całego sezonu wegetacyjnego ogród cieszył kwiatami i zapachem. Dlatego zostały posadzone lawendy, piwonie, hortensje, hibiskusy, róże, liliowce itp.
We wszystkich pracach bardzo wspierali nas najmłodsi mieszkańcy, którzy z wielkim zapałem uczuli się sadzić rośliny, a także o nie dbać. Swoim zapałem zarażali innych mieszkańców pobliskich budynków mieszkalnych, którzy najpierw bardzo nieśmiało dopytywali, a później nawet wspierali swoja pracą i pomysłami.
Pod koniec lipca br. wspólnie cieszyliśmy się z postępów i razem świętowaliśmy podczas pikniku.

Ogród os. Górali 4Po dokonaniu pierwszych pozimowych porządków do ogrodu na piknik ekologiczny zostali zaproszeni mieszkańcy os. Górali oraz sympatycy pobliskiej ArtZony Ośrodka Kultury im.C.K.Norwida. Wszyscy, którzy przybyli na czerwcowy piknik mieli okazje zobaczyć, że blisko ich miejsca zamieszkania jest taki ogród, którym mogą się cieszyć i wspólnie w nim działać.
Uczenie młodych nowohucian sadzenia roślin, tworzenie kwietnych układanek na trawie oraz pielęgnacji krzewów to kolejny temat jaki został zrealizowany dla zaproszonych dzieci - małych mieszkańców Nowej Huty.
To dzieci podpowiedziały iż ogród jest mało kolorowy i dlatego podczas kolejnych warsztatów zaprosiliśmy do sadzenia kwitnących bylin, takich które przyciągną do ogrodu motyle i pszczoły.

Ogród os. Na Skarpie 25


Podczas warsztatów zostały przycięte i okopane tawułki, które rosły w ogrodzie. Niestety zostały one skoszone przez niekompetentnych kosiarzy i cała praca miejskich ogrodników poszła na marne. Ale to nie zraziło mieszkańców. W ramach rekompensaty za zniszczenia firma ogrodnicza dokonała rekultywacji terenu, który w ogrodzie wyglądach najgorzej i teraz jak założony trawnik mocno się zakorzeni mieszkańcy na tym miejscu zbudują nową, kolorową enklawę.

endfaq

Nasza „Terra z lasu”!

okladkaJuż jest! „Terra z lasu"!

Wspaniała bajka ekologiczna autorstwa Barbary Sadurskiej zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych. Zawiera ona treści edukacji ekologicznej oraz społecznej.

Książka porusza również aspekt istoty inicjatyw społecznych i działań dla wspólnego dobra. W bajce znajdują się przesłania dotyczące tego jak ważna jest dla ludzi wolność i miłość. Wydana dzięki środkom Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Serdecznie zapraszamy do lektury.

Bajka do pobrania poniżej:

Film „Zielona Nowa Huta”!!!

film zielona nh 01Takie cuda tworzymy w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Pragniemy zaprezentować nowohuckie inicjatywy lokalne pod wspólnym hasłem "Zielona Nowa Huta".
Założeniem jest pokazanie, że Nowa Huta jest najbardziej zieloną częścią Krakowa i ma wielki potencjał by stać się modelowym przykładem zielonego zrównoważonego miasta, którego priorytetem jest dbałość o ochronę środowiska!

Zabawa na planie jest przednia!
film zielona nh 02film zielona nh 03film zielona nh 04film zielona nh 05film zielona nh 06film zielona nh 07

Warsztaty w Ogrodach Społecznych

warsztaty-ogrody spoleczne 02W ramach projektu „Zielona Inicjatywa" w dniach 17, 29 i 30 maja odbyły się warsztaty w Ogrodach Społecznych! Było twórczo, kolorowo i ekologicznie! Dzieci dowiedziały się czym są Ogrody Społeczne i jaką rolę odgrywa zieleń w mieście. Dzięki stworzonej przez Fundusz Partnerstwa nowej bajce Kamishibai „Opowieści z podwórka" dzieci dowiedziały się czym są inicjatywy lokalne i jak ważne jest dla nas i również całego środowiska zrozumienie, współpraca i zaufanie. Wspólnie nauczyliśmy się jak zakładać ogrody i dbać o rośliny. Nauczyliśmy się sadzić warzywa i kwiaty oraz rozróżniać nasiona i rośliny jakie z nich wyrosną. Dzieci odnalazły analogię między dbaniem o rośliny i środowisko, a dbaniem o kontakt i przyjaźń z drugą osobą. Wspólnie stwierdziły, że przyjaźń, współpraca, zieleń i środowisko to nasze wspólne dobro.
W warsztatach wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 80 i 86 w Nowej Hucie.
Warsztaty dofinansowane zostały z Programu FIO 2017

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bajką!Fotorelacja Warsztaty w Ogrodach Społecznych