Zdrowe budowanie

Dom w Badowie GórnymO zdrowym eko budownictwie jest ostatnio coraz głośniej. Mając na uwadze, że jest to temat co najmniej kontrowersyjny, chcielibyśmy go trochę przybliżyć i rozwiać pewne mity i niejasności. A może stworzyć zupełnie nowe?

Społeczeństwo, a rzeczy "inne".

Budownictwo ekologiczne, bio budownictwo, zdrowe budownictwo, to tylko kilka z wielu określeń na ten rodzaj budowania, zarówno domów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności wszelkiej, od zabudowań gospodarczych, po budynki użyteczności publicznej. Pisząc "ten rodzaj budowania" miałem na myśli metody wykonywania budynków, które minimalizują oddziaływanie ich na środowisko naturalne zarówno w procesie ich powstawania, jak i w okresie eksploatacji, aż po utylizację, czyli od narodzin aż do śmierci.

 

Wielu ludzi, często są to "fachowcy" z wieloletnim doswiadczeniem w budownictwie, "puka się w głowę" słysząc o możliwościach budowania domów z materiałów niekonwencjonalnych (w dzisiejszych czasach) np: słoma, glina (niewypalana), worki z piaskiem, opony, butelki PET, i inne tego typu "dziwactwa". Natura człowieka, zwłaszcza w naszym kraju, nie pozwala mu na wyobrażenie sobie, że coś co nie jest ogólnie przyjęte za standard życia, może być temu człowiekowi przyjazne i w pełni zdatne do użycia. Bywa tak nie tylko w sprawach związanych z budownictwem, ale też w wielu innych dziedzinach naszego życia codziennego. Tak więc, jeśli chcesz budować, to tylko i wyłącznie z materiałów ogólnie dostępnych w sieciach sprzedaży, certyfikowanych(nie wiadomo przez kogo i w jakim celu), ogólnie dopuszczonych do użytku (też nie wiadomo przez kogo). O ile jeszcze postawienie sobie (często wątpliwej jakosci) chatki drewnianej, wytworzonej w jakimś tam systemie np: Kanadyjskim (co często nie ma nic wspólnego z Kanadą), może być czymś fajnym w mniemaniu inwestora lub jego sąsiadów, to o tyle wybudowanie sobie domu z gliny i słomy jest według norm społecznych skrajnie nieodpowiedzialne i głupie.

Pora przyglądnąć się temu na chłodno.

Jak buduje się zdrowe domy.

Zacznijmy od rozpoznania kilku podobnych ale różnych od siebie technologi budowania zdrowych domów. Na ogół różnią się one przede wszystkim technologią wykonania materiałów , które są wypełnieniem ścian, czyli tym z czego ściana jest zbudowana. Wyrózniamy więc:

Glinosłoma - glina mieszana z sieczką słomianą, formowana w bloczki, lub ubijana w szalunku

Strawbale - wypełnienie ścian stanowią kostki słomy (baloty), tynkowane tynkiem glinianym z dodatkiem słomy lub innych wypełniaczy naturalnych

Earthship - budynki z ubijanej ziemi, gdzie najczęsciej stawia się jedną ścianę tzw. oporową przy wykożystaniu zużytych opon, w których ubijana jest ziemia

Wszystkie wymienione wyżej budynki mają zazwyczaj konstrukcję szkieletową, czyli cały dom opiera się na szkielecie, wykonanym na ogół z drewna. Nie jest to ani jakaś super innowacja ani też żaden przeżytek jeśli chodzi o wspólczesna technologie budowania. Jest to ogólnie i szeroko stosowana metoda konstrukcyjna. Oczywiście większosć współczesnych szkieletów, tworzonych jest ze stali i betonu, co oczywiście wydaje się być dużo trwalszym sposobem, ale jak to często bywa zależy to głównie od jakości wykonania i użytych materiałów.

Co powoduje że to jest ECO

Dzięki użyciu materiałów nie przetworzonych lub przetworzonych w minimalnym stopniu oraz braku koniecznosci stosowania wszelkiego rodzaju dodatków chemicznych. Dzięki stosowaniu materiałów dostępnych lokalnie, gdzie odpada transport z dużych odległości. Jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo gotówki, za którą możemy zrobić coś pożytecznego lub przyjemnego np. super wakacje dla całej rodziny.

Oszczędzamy w ten sposób nie tylko własne środki finansowe, lecz także (a może właśnie przede wszystkim) zmniejszamy wpływ naszego postępowania na otaczające nas środowisko naturalne.

Co w tym takiego zdrowego.

Zdrowy dom to przede wszystkim klimat jaki panuje wewnątrz takiego mieszkania. Glina ma właściwości bakterio i grzybobójcze, pozwala utrzymywać we wnętrzach optymalną wilgotność, dzięki czemu w powietrzu zawarte są śladowe ilości alergenów, co we współczesnym społeczeństwie jest kwestią niezwykle istotną. Ściany wybudowane w tej technologii są izolacją same w sobie, nie trzeba, a wręcz nie należy stosować dodatkowego docieplania, które też często wątpliwej jakości, może prowadzić do wielu schorzeń. Wspomniałem już wcześniej o zminimalizowanym użyciu środków chemicznych, które są niezwykle istotnym czynnikiem powodującym pogarszanie się stanu naszych ekosystemów, zarówno lokalnie jak i globalnie, co za tym idzie także jakości naszego życia.

Żyjemy w ciągłym biegu, w czasach kiedy zewsząd otacza nas zgiełk, brud, zanieczyszczone powietrze i niezdatna do użytku woda. Dlatego coraz bardziej dziwi niechęć naszego społeczeństwa, do stosowania prostych ale jak skutecznych i przyjaznych zarówno nam samym jak i otaczającemu nas środowisku, rozwiązań, które pozwoliłyby cieszyć nam się tym co mamy, co nas otacza, dzięki czemu czulibyśmy się zapewne o wiele lepiej zarówno fizycznie jak i psychicznie. Myśląc o tym że dzięki naszej chęci zrobienia czegoś dobrego dla nas i dla natury, mimo że trzeba było przeciwstawić się ogólnie panującemu zaciemnieniu umysłów, my i nasze dzieci będziemy mniej chorować, że pozostawimy po sobie minimalny ślad na ziemi, a to co pozostanie to jedynie miłe wspomnienie o tym że postąpiliśmy najlepiej jak można było, nie myśląc jedynie o kasie i swoim często niezdrowym i przerośniętym ego.

Zamieńmy EGO na ECO.